Таурин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Таурин
Taurine.svg
Taurine-3D-balls.png
Taurine-3D-vdW.png
Назнаки
107-35-7 Yes check.svgОк
ChEBI CHEBI:15891 X mark.svgН
ChEMBL ChEMBL239243 Yes check.svgОк
ChemSpider 1091 Yes check.svgОк
DrugBank DB01956 X mark.svgН
2379
Jmol-3D слики Слика
PubChem 1123
UNII 1EQV5MLY3D Yes check.svgОк
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Густина 1.734 g/cm3 (at −173.15 °C)
Точка на топење
Киселост (pKa) <0, 9.06
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Тауринот е органска киселина која е широко распространета во животинските ткива. Тој е една од главните составни компоненти на жолчката.

Откривање и етимологија[уреди | уреди извор]

Тауринот е наречен според латинскиот збор taurus (когнат на грчкиот збор ταῦρος) што знчачи бик или вол, бидејќи за првпат бил изолиран од волова жолчка во 1827 година од страна на германските научници Фридрих Тидеман и Леополд Гмелин.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. F. Tiedemann, L. Gmelin; Gmelin (1827). „Einige neue Bestandtheile der Galle des Ochsen“. Annalen der Physik. 85 (2): 326–37. Bibcode:1827AnP....85..326T. doi:10.1002/andp.18270850214.