ТВ Авала

Од Википедија — слободната енциклопедија

ТВ Авала (целосно правно име: ТВ Авала д.о.о) била српска телевизиска мрежа со национална честота. Регистрирана како друштво со ограничена одговорност.[1] На станицата и била дадена национална ТВ честота во Србија во април 2006 година.

Пет месеци после тоа, таа била премиерно прикажана на 17 септември 2006 година во 8 попладне. ТВ Авала со својата уредувачка политика првично ги потсети на многумина на третиот канал на стариот РТС, кој престана со работа на 5 мај 2006 година во дванаесет по полноќ.

По користењето на конвенционалниот формат на филмови, вести и спортови во првите четири години во етерот, мрежата направи значителен пресврт кон деловните вести во март 2010 година.

Со седиште во белградската општина Савски Венац, ТВ Авала емитува програма 24 часа на ден.

Преглед[уреди | уреди извор]

Една од првите емисии емитувани на ТВ Авала беше фимот серијата Стар Трек првпат по речиси петнаесет години една од сериите Стар Трек да се емитува легално во Србија. Поради ова, српските Трекис силно ја оспортуваа оваа телевизија, правејќи фан-страница и форум уште пред официјалниот сајт да биде онлајн.[2] Серијата Стар Трек имаше средна оценка и јавноста се надеваше дека ќе бидат прикажани постари емисии на франшиза. Откако Ентерпрајз го заврши своето прикажување, имаше најави за други епизоди на Стар Трек.

Сопственост[уреди | уреди извор]

Сопственичката структура на ТВ Авала опфаќа 4 субјекти (2 физички лица и 2 фирми).[3]

Мнозинскиот удел во ТВ Авала го има стопанственикот Данко Ѓуниќ (51 отсто). Кон крајот на февруари 2008 година, 5% од акциите во телевизијата беше купен од Жељко Митровиќ, сопственик на конкурентската станица РТВ Пинк.

Во следните неколку години сопственичката структура на ТВ Авала вклучува 9 субјекти (2 физички лица и 7 фирми): Ѓуниќ и Митровиќ како и Технопрогрес д.о.о (30,68%), Медиа плус доо (14,94%), Економски институт оглас (0,99%), Так Визион д.о.о (0,94%), Дехин Филм д.о.о (0,94%), Итм Гроуп д.о.о (0,47%), Металец ад (0,47%).

Во октомври 2008 година, германската Ртл Гроуп доби зелено светло да купи 49% од ТВ Авала за 45 евра милиони,[4] но на крајот се одлучи против стекнувањето.[5]

Некаде во 2010 година, австриската компанија Гринберг Инвест ГмбХ (која е на листата во сопственост на австрискиот адвокат Јоханес Вернер Краус) купи акции во ТВ Авала во сопственост на Технопрогрес доо (30,68%), Медиа Плус доо (14,94%), Так Вижн доо (0,94%) ), Дехин Филм д.о.о (0,94%), Итм Гроуп д.о.о (0,47%), Металец ад (0,47%). со вкупно 48,41%.

Во средината на октомври 2012 година, по два месеци преговори, Саша Поповиќ, сопственик на Гранд продукција и Жељко Митровиќ се договорија да го купат контролниот пакет акции во ТВ Авала. Во исто време беше објавено дека мрежата ќе го промени своето име во Народна ТВ почнувајќи од 7 јануари 2013 година[6] Меѓутоа, од 04.11.2012 година во 8 наутро, станицата почна да се емитува како Пинк2.[7]

Персонал[уреди | уреди извор]

Од своето основање во 2006 година, главен уредник на ТВ Авала бил Срѓан Ѓуриќ, кој беше и советник на тогашниот премиер Воислав Коштуница.

На 14 ноември 2008 година било објавено дека главниот уредник Срѓан Ѓуриќ ја напуштил мрежата.[8] На 26 декември 2008 година, беше објавено дека Александра Радујко (поранешна водителка на ТВ Пинк и сопруга на високиот функционер на Демократската партија и извршен директор на Телеком Србија Бранко Радујко) требала да ја преземе функцијата нов главен уредник.[9]

Во март 2010 година, управниот одбор на ТВ Авала го именувал Жељко Митровиќ како „специјален советник на оперативното раководство“ во суштина давајќи му одврзани раце на кадровските работи на мрежата. Неговиот прв потег беше да го пушти Радујко да си оди и да го именува Роберт Немечек за нов главен уредник.[10] Митровиќ, исто така, иницираше значително преуредување на форматот на мрежата.[11]

Во октомври 2010 година, ТВ ветеранката Бојана Лекиќ била донесена како генерален директор на станицата,[12] што го означи нејзиното враќање на телевизија по четири години од смртта на БКТВ каде што беше главен уредник. Првичната идеја во ТВ Авала беше Лекиќ да работи заедно со Немечек. Меѓутоа, еден месец подоцна, во ноември, Немечек беше ослободен од должноста главен уредник од страна на управниот одбор и заменет со Лекиќ, првично на привремен чувар до вработување на постојано лице.[13][14]

Лекиќ, кој продолжи да извршува уреднички должности во привремена функција повеќе од една година, замина во јануари 2012 година среде превирањата среде штрајкот во станицата. Таа беше сменета со членот на управниот одбор на станицата, Душан Панчиќ, кој на тој начин стана нов главен уредник.

Гледаност и финансии[уреди | уреди извор]

ТВ Авала се рангирала на шестото место за вкупен преглед, рангирана меѓу сите српски канали со национално покривање. (3,6% удел на пазарот на ТВ и 2,2 милиони просечни дневни гледачи кои се дотеруваат најмалку една минута) зад Ртц, Пинк, Ртс 2 и Фокс Телевизија.[15] Според годишниот финансиски извештај за календарската 2007 година доставен до Агенцијата за економски регистар на Србија, компанијата имала 172 вработени и забележала загуба од 602.358.000 динари (околу 7,5 евра) милион во тоа време со 1 €=80 динари).

Во годишниот извештај за 2008 година, компанијата пријави 160 вработени и загуба од 499.176.000 динари (приближно 5,5 евра милион во тоа време со 1 €=90 динари).[16]

ТВ права[уреди | уреди извор]

СПОРТ:

Претходно емитувани теленовели[уреди | уреди извор]

Оригинално име српски превод Потекло
Лас Апарисио Удовице Мексико
Љубав во залеѓу Љубав во залеѓу Хрватска
Обични људи Обични људи Хрватска
Лас Тонтас Но Ван ал Сиело Канди Мексико
Лос Платеадос Освета Мексико, Соединетите Американски Држави
СМС – sin miedo a soñar СМС – сањај без страха Шпанија
Аморес де Меркадо Љубов на продажу Колумбија, САД
Sin vergüenza Живот без стида Колумбија, Соединетите Американски Држави

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Serbian Chamber of Commerce[мртва врска]
 2. TV Avala je svojim programom tokom prve nedelje pridobila publiku – Novajlije odmah stekle obožavaoce, Glas javnosti, October 1, 2006 Архивирано на 27 февруари 2010 г.
 3. „Agencija za privredne registre“. Архивирано од изворникот на 2011-10-05. Посетено на 2022-02-07.
 4. RTL dobio dozvolu da kupi deo TV Avala, MTS Mondo, retrieved on November 16, 2008 (in Serbian)[мртва врска]
 5. RTL odustao od "Avale", MTS Mondo, retrieved on December 19, 2008 (in Serbian)[мртва врска]
 6. Željko Mitrović: Završeni pregovori, "Avala" postaje "Narodna TV";Blic, October 12, 2012
 7. Od danas "Pink2" umesto TV "Avala";Blic, November 4, 2012
 8. Đurić ide sa Avale!, Press, November 14, 2008
 9. Aleksandra Radujko novi urednik „Avale“, Blic, December 27, 2008
 10. Mitrović savetnik nacionalne televizije Nemeček urednik „Avale“; Blic, March 15, 2010
 11. Nova TV bomba! Архивирано на 3 март 2016 г.; Press, March 15, 2010
 12. Vratila sam se na TV da bih pravila najbolji program;Blic, October 16, 2010
 13. Robert Nemeček razrešen dužnosti sa “TV Avala”;Blic, November 30, 2010
 14. Bojana Lekić v.d. urednika "Avale";Blic, December 1, 2010
 15. „RTS1 najgledanija televizija 2007. godine, MTS Mondo“. Архивирано од изворникот на 2008-05-22. Посетено на 2022-02-07.
 16. „Finansijski izveštaj za 2008“. Архивирано од изворникот на 2011-10-05. Посетено на 2022-02-07.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]