Суели Карнејро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Суели Карнејро
Sueli Carneiro
SueliCarneiro.jpg
Филозофот Суели Карнејро во Бразилија во 2016 година
Роден(а)24 јуни 1950 (1950-06-24) (70 г.)
Сао Паоло,  Бразил
НационалностБразилка
Други имињаАпаресида Суели Карнејро Жакоел
УстановиУниверзитет Сао Паоло

Апаресида Суели Карнејро Жакоел (португалски: Aparecida Sueli Carneiro Jacoel; р. 24 јуни 1950 во Сао Паоло) — бразилски филозоф, писател и активист против расизмот кон црните Бразилци.[1][2] Суели Карнејро е основач и моментален директор на „Институтот на црните жени Геледес“ и се смета за еден од главните автори за црниот феминизам во Бразил. Има завршени докторски студии по филозофија на Универзитетот Сао Паоло.[2]

Дела[уреди | уреди извор]

  • Racismo, Sexismo e Desigualdade no Brasil (2011)
  • Mulher negra: Política governamental e a mulher (1985), com Thereza Santos e Albertina de Oliveira Costa

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Retratos do Brasil Negro – Palmares“ (португалски). www.palmares.gov.br. Посетено на 2017-03-09.
  2. 2,0 2,1 „Doutora em Filosofia pela USP defende cotas para negros e lembra julgamento em que STF discutiu conceito de raça“ (португалски). Supremo Tribunal Federal. 2010-03-05. Посетено на 2017-03-09.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]