Стражица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стражица
Стражица
град
Црквата во градот
Црквата во градот
Стражица is located in Бугарија
Стражица
Стражица
Местоположба на Стражица во Бугарија
Координати: 43°13′31.25″N 25°57′6.97″E / 43.2253472° СГШ; 25.9519361° ИГД / 43.2253472; 25.9519361Координати: 43°13′31.25″N 25°57′6.97″E / 43.2253472° СГШ; 25.9519361° ИГД / 43.2253472; 25.9519361
ЗемјаБугарија
ОбластВелико Трново
ОпштинаСтражица
Управа
 • ГрадоначалникЈордан Цонев (независен)
Површина
 • Вкупна50,073 км2 (19,333 ми2)
Надм. вис.&1000000000000009800000098 м
Население (2022)
 • Вкупно5.199
 • Густина100/км2 (270/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код5150
Повик. бр.+359 06161
Мреж. местоstrazhitsa.egov.bg

Стражица (бугарски: Стражица) — град во Северна Бугарија, административен центар на општината Стражица во Великотрновската Област. Има население од околу 5.199 жители (2022).[1]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа покрај Гољама Река, на 30 километри североисточно од регионалниот центар Велико Трново. Во Стражица има железничка станица по главната железничката линија Софија - Варна и патни врски со градовите Горна Орјаховица, Велико Трново и Попово.

Историја[уреди | уреди извор]

Повеќето средновековни населби во областа на денешниот град Стражица биле напуштени или уништени за време на османлиската инвазија од крајот на 14 век. Дел од археолошките материјали откриени случајно или при ископувања се претставени во Изложбената сала во градот. До 1883 година селото се викало Кадиќој.

Просветното дело во Стражица започналo со отворањето на првото ќелијно училиште во 1843 година, кое се наоѓало во дворот на црквата „Света Богородица“. Во 1865 година, било основано новото училиште од Сава Статев. Десет години подоцна, на местото на малата зграда била изградена нова зграда на Заедничкото училиште, во која децата се учеле до 1891 година.

Земјотресот од 1986 година[уреди | уреди извор]

На 7 декември 1986 година Стражица беше погодена од разорен земјотрес кој ги преврте животите на жителите на градот и околните села. На подрачјето на Стражица се предизвикани големи разурнувања, а во трагедијата загинаа 2 лица. Како последица на земјотресот уништени се повеќе од 150 згради.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Таблица на адресно регистрираните по постоянен и по настоящ адрес лица oт дата 15.06.2022 г.
  2. Снимки от голямото земетресение, 1986 г. Изгубената България.com

Надворешни врски[уреди | уреди извор]