Прејди на содржината

Стодневна офанзива

Координати: 49°53′38.09″N 2°17′39.30″E / 49.8939139° СГШ; 2.2942500° ИГД / 49.8939139; 2.2942500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Стодневна офанзива
Дел од Западен фронт на Првата светска војна

Сојузнички освојувања кон крајот на 1918 година
Датум 8 август – 11 ноември 1918
Место Амјен, Франција до Монс, Белгија
49°53′38.09″N 2°17′39.30″E / 49.8939139° СГШ; 2.2942500° ИГД / 49.8939139; 2.2942500
Исход Победа на сојузниците
Завојувани страни
 Франција

 Британска Империја

 САД
 Белгија
 Португалија
Сијам
 Италија[1][2]

 Германско Царство
 Австроунгарија
Команданти и водачи
Трета Француска Република Фердинанд Фош
Трета Француска Република Филип Петен
Обединето Кралство на Велика Британија и Северна Ирска Даглас Хејг
САД Џон Џозеф Першинг
Белгија Алберт I од Белгија
Германско Царство Паул фон Хинденбург
Германско Царство Ерих Лудендорф
Германско Царство Вилхелм Гренер
Сила
На 11 ноември 1918:[3]
Трета Француска Република ок. 2.559.000
Британска Империја ок. 1.900.000
САД ок. 1.900.000[4]
Белгија ок. 190,000
На 11 ноември 1918:[3]
Германско Царство ок. 3.562.000
Жртви и загуби
18 јули – 11 ноември:
1.070.000[5]
Трета Француска Република 531.000
Обединето Кралство на Велика Британија и Северна Ирска 412.000
САД 127.000
18 јули – 11 ноември:
Германско Царство 1.172.075[5]
785.733 убиени и ранети
386.342 заробени
6.700 артилерија

Австроунгарија 17.500[8]
2.500 убиени
5.000 заробени
10.000 повредени

Стодневна офанзива била завршна сојузничка офанзива во Првата светска војна на Западниот фронт. Се одиграла во периодот од 8 август 1918 до 11 ноември кога било склучено примирје со Германија. Французите оваа офанзива понекогаш ја означуваат како Канадски сто дена алудирајќи при тоа на активното учество на канадските трупи во тие операции. Офанзивата придонела до конечната деморализација и повлекување на германските трупи со што се завршила Првата светска војна карактеристична по многу страдања и премногу залудни жртви.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Caracciolo, M. Le truppe italiane in Francia. Mondadori. Milan 1929
  2. Julien Sapori, Les troupes italiennes en France pendant la première guerre mondiale, éditions Anovi, 2008
  3. 3,0 3,1 Neiberg p. 95
  4. Also possessed 2,251 artillery pieces on the frontline out of the 3,500 total artillery pieces used by the Americans. Ayers p. 81
  5. 5,0 5,1 Tucker 2014, стр. 634.
  6. Bond 1990, p. 20.
  7. 7,0 7,1 7,2 Reid 2006, p. 448.
  8. Statistics of the Military Effort of the British Empire During the Great War 1914–1920, The War Office, p. 356-357.