Стефан Цанев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стефан Цанев
Stefan-Canev-portret-ot-Maia-Liubenov2012.jpg
Роден/а7 август 1936 (1936-08-07) (86 г.)
Червена Вода,
близу Русе, Царство Бугарија
ЗанимањеПисател на романи, есеист, драматург, поет
НационалностБугарин
НародностБугарин
Жанрпесна, роман

Стефан Неделчев Цанев (р. 7 август 1936 година) ― современ бугарски писател, познат по своите есеи, драми,[1] песни и историски романи.[2]

Неговите книги вклучуваат „Убијците се меѓу нас“ ( бугарски: Убийците са между нас), и неговите драми, „Вистинскиот Ивајло“ (бугарски: Истинският Ивайло), кој бил забранет.

Најновото четиритомно дело на Цанев, „Бугарски хроники“, открива претходно скриени факти, додадени на добро познатото, во историјата на Бугарија: 2137 п.н.е. до денес.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Bulgarian news agency review of the Bulgarian press for 13 Sep 01“. BTA News Agency via BBC. 13 септември 2001. Посетено на 2 јануари 2022. Renowned playwright and poet Stefan Tsanev says in "Troud," "There is more in store. Hatred will bury us like an avalanche....
  2. Стефан Цанев "Български Хроники" Пловдив Книгоиздателска къща Труд, София, 2006 ISBN 978-954-528-610-0
  3. Stefan Tsanev "Bulgarian Chronicles" Vol.1 Plovdiv, Publisher "Trud", 2006, ISBN 954-528-610-5