Стар град (Лавов)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стар град (Лавов)
Старе місто Львова
Поглед на градот од Големиот замок , неколку зелени куполи (во средина) - Успенска катедрала, кула од десната страна - Градско собрание на Пазарниот плоштад
Карта
Општи податоци
ВидДржавно историско-архитектонско светилиште
МестоЛавовска област
ГрадЛавов
ЗемјаУкраина
Координати49°50′30″N 24°01′55″E / 49.84167° СГШ; 24.03194° ИГД / 49.84167; 24.03194Координати: 49°50′30″N 24°01′55″E / 49.84167° СГШ; 24.03194° ИГД / 49.84167; 24.03194
ОтворенаДржавно светилиште
Светско наследство на УНЕСКО
Службен називЛавов –историскиот центар
Критериумii, v
Навод865
Запис1998 (XXII заседание)

Стариот град на Лавов ( украински: Старе Місто Львова  ; полски: Stare Miasto we Lwowie) е историски центар на градот Лавов, во рамките на Лавовската област ( покраина ) во Украина, признато како Државно историско-архитектонско светилиште во 1975 година.[1]

УНЕСКО[уреди | уреди извор]

Од 1998 година, Организацијата за образование, наука и култура на Обединетите нации (УНЕСКО) го вклучила историскиот центар на Лавов како дел од „Светското наследство“. На 5 декември 1998 година, за време на 22-та сесија на Комитетот за светско наследство во Кјото ( Јапонија ), Лавов бил додаден на списокот на УНЕСКО за светско наследство. УНЕСКО ја дал следнава изјава [2] објаснувајќи го нејзиниот избор:

Критериум II: Во своето урбано ткиво и својата архитектура, Лавов е извонреден пример за спојување на архитектонските и уметничките традиции на Источна Европа со оние на Италија и Германија.

Критериум v: Политичката и комерцијална улога на Лавов привлече голем број етнички групи со различни културни и религиозни традиции, кои воспоставија засебни, но меѓусебно зависни заедници во градот, докази за кои сè уште се разликуваат во модерниот градски пејзаж.

Територијата опфаќа хектари од Стариот и средновековниот дел на градот, како и територијата на катедралата Свети Ѓорѓи на ридот Свети Ѓорѓи. Тампон-областа на Историскиот центар, која е дефинирана од историските граници, е приближно 3,000 хектари .

Список на обележја[уреди | уреди извор]

Улици
Во комплексот на Успенската црква доминира кулата стара 400 години.
Улица во стариот град Лавов

Покрај наведените ставки од три големи области, има околу 2.007 други историски знаменитости во областа на Стариот град, од кои 214 се сметаат за национални обележја.

Пиџамче (под-замок)
 • Високиот замок и населбата под-замок, оригиналниот центар на градот, кој исто така го содржи соседството на плоштадот Стар пазар, замокот бил зачуван во урнатини, сепак општата област на градот е попозната по своето име
 • Црква Свети Никола, семејна црква на рутенијските кралеви
 • Црквата Света Параскев (Велики петок), содржи 1740 инконостаси на црквата од Федор Сенкович
 • Црквата Свети Онуфриј и Василискиот манастир содржи уметнички дела на Лазар Паславски и Скромен Сосенко
 • Црква Свети Јован Крстител (денес - Музеј на антички мошти во Лавов), била посветена на унгарската сопруга на кралот Лав, Констанца, ќерка на кралот Бела IV
 • Црква Снежна Марија, црква на германските колонисти во градот
Середмисија (Мидлтаун)
 • Пазарен плоштад, го содржи Лавовиот Ратхаус (центар) и квадратниот периметар на објектите околу него
 • Успенска црква,
 • Ерменска црква, покрај црквата, вклучува камбанарија, столб со статуа на Свети Кристофер, зграда на поранешна ерменска банка, палата на ерменските архиепископи, ерменски манастир
 • Латино-митрополитската катедрала, покрај катедралата Света Марија, вклучува и Боимската капела
 • Манастирот Бернардин (сега црква Свети Андреј), вклучува катедрала, манастир, камбанарија, ротонда, одбранбени идови
 • Језуитска катедрала
 • Доминиканска црква (сега црква на Светата Евхаристија), покрај црквата вклучува манастир и камбанарија
Црква Света Јура (Свети Ѓорѓи), змејотворецот
 • Катедралата Свети Ѓорѓи, покрај катедралата вклучува Палата на Митрополитот, капитуларни куќи, камбанарија и ограда со две порти (пазарна и градска)
Ознаки во Стариот град кои не се дел од светското културно наследство

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 1. (украински) Declaration of Cabinet of Ministers of Ukrainian SSR in creation of the State Historic-Architectural Sanctuary in city of Lviv (official document)
 2. L'viv – the Ensemble of the Historic Centre, UNESCO – World Heritage. URL Accessed: 30 October 2006