Прејди на содржината

Средногерманска метрополитенска област

Координати: 51°N 13°E / 51° СГШ; 13° ИГД / 51; 13
Од Википедија — слободната енциклопедија
Средногерманска метрополитенска област
Лого на Средногерманска метрополитенска област
Областа во рамките на Германија
Држава Германија
Покраини Саксонија
 Саксонија-Анхалт
 Тирингија
Површина
 • Метро2.000 км2 (800 ми2)
Население (2008)[1]
 • Метро6,900,000
Час. појасCET (UTC+1)
Мреж. местоhttp://www.region-mitteldeutschland.com/en/
Поглед од небо на Лајпциг

Средногерманска метрополитенска област (германски: Metropolregion Mitteldeutschland) — метрополитенска област во Германија, која се состои од следниве градови: Кемниц, Дрезден, Лајпциг и Цвикау во Саксонија; Десау-Рослау, Магдебург и Хале во Саксонија-Анхалт; Ерфурт, Гера, Јена и Вајмар во Тирингија. Населението е околу 2.400.000 во 11. градови.[2]

Областа е во близина на Берлин, главниот град на Германија и приближно на 170 километри северно од Прага, главниот град на Чешка.

Градови[уреди | уреди извор]

Регионални центри[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. deutsche-metropolregionen.org (PDF), BBR, Мониторинг-Извештај 2010.
  2. region-mitteldeutschland.com Архивирано на 2 април 2012 г., Област Средна Германија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

51°N 13°E / 51° СГШ; 13° ИГД / 51; 13