Северозапад (метрополитенска област)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Метрополитенска област
Северозапад

Metropolregion
Nordwest
Карта на метрополитенската област Северозапад
Карта на метрополитенската област Северозапад
Држава Германија
Покраина Бремен (покраина),  Долна Саксонија
Најголеми градовиБремен
Бремерхафен
Делменхорст
Олденбург
Вилхемсхафен
Површина
 • Метро13,749 км2 (5,309 ми2)
Население (2010)
 • Метро2,720,000
 • Метро198/км2 (510/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
Мреж. местоhttp://www.metropolregion-nordwest.de/

Метрополитенска област Северозапад (германски: Metropolregion Nordwest; порано: Метрополитенска област Бремен/Олденбург (Metropolregion Bremen/Oldenburg)) — економска и културна област во Северна Германија. Метрополитенската област ја опфаќа покраината Бремен со градовите Бремен и Бремерхафен и делови на сојузната покраина Долна Саксонија. Има околу 2,7 милиони луѓе.

Историја[уреди | уреди извор]

Областа била основана на 28 април 2005 година од сојузното министерство за транспорт, градежништво и урбанистички работи како европска метрополитенска област врз основа на врските преку неколку пристаништа и аеродроми, разновидната индустрија и истражувачки институци (универзитети и високи школи) и добрата општинска соработка.

Членови[уреди | уреди извор]

Слободни градови[уреди | уреди извор]

Окрузи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]