Србиново (Пиринско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Србиново
Карта
Општина: Општина Симитли
Население: -
Поштенски број: -
Повикувачки број: -
Надморска височина: -
Географска широчина: -
Географска должина: -
Веб страница: Нема

Србиново (од 1934 г. Брежани[1], бугарски: Брежани — село во Општина Симитли.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото има површина од околу 40 км2 и население од 791 жител (2015). Надморската височина на селото е помеѓу 500 и 700 метри.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

  • Месноста „Света Амин“ — во 1912 на тоа место се водела борба.

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


  1. Николай Мичев, Петър Коледаров. „Речник на селищата и селищните имена в България 1878-1987“, София, 1989.