Тросково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Тросково — село во Општина Симитли.

Тросково
ЗемјаБугарија
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)


Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Село Тросково се наоѓа во планински реон. Сместено е во источните падини на планината Влаина, на надморска височина од околу 500 м

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Тросковски манастир "Свети Архангел Михаил"

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]