Прејди на содржината

Градево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквата во село Градево, Благоевградско, Бугарија

Градево — село во Општина Симитли.

Градево
ЗемјаБугарија
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)


Географија и местоположба

[уреди | уреди извор]

Село Градево се наоѓа во планински регион. Селото Градево се наоѓа во планинско подрачје. Градево е расфрлано село - некои од селата се Баба Цвета, Марево, Срандашка, Реката.

Границите на градот

Историја

[уреди | уреди извор]

Градево настанало како село со колиби. Се споменува во турските документи од 1576 г. Во 19 век овде се одгледувале многу кози, овци, овес, пченка, јачмен, компир.

Стопанство

[уреди | уреди извор]

Демографија

[уреди | уреди извор]

Општествени установи

[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика

[уреди | уреди извор]
  • Црквата "Свети Никола".

Културни и природни знаменитости

[уреди | уреди извор]

Црквата Свети Илија е место од национално значење. Изградена е во 1847 година во селото Реката. Станува збор за камена, трикорабна псевдобазилика со предворје и балкон долу. Во 2011 година била извршена голема поправка и замена на покривот. Црквата „Свети Никола“ е изградена во 1861 година во Овнарска махала.[1]

Параклисот „Свети 40 маченици“ беше осветен во август 2016 година.

Редовни настани

[уреди | уреди извор]

Личности

[уреди | уреди извор]

Култура и спорт

[уреди | уреди извор]

Иселеништво

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  1. Khristov, Khristo Angelov (1995–1999). Ent︠s︡iklopedii︠a︡ Pirinski kraĭ : v dva toma (1. izd. изд.). Blagoevgrad: Red. "Ent︠s︡iklopedii︠a︡". ISBN 954-90006-1-3. OCLC 34443506.CS1-одржување: датумски формат (link)