Прејди на содржината

Горно Осеново

Од Википедија — слободната енциклопедија

Горно Осеново — село во Општина Симитли.

Горно Осеново
ЗемјаБугарија
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)


Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Село Горно Осеново се наоѓа во југозападниот дел на планината Рила. Единствениот пат го поврзува со Долно Осеново.

Историја[уреди | уреди извор]

Горно Осеново е признаено за село во 1955 година.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]