Горно Осеново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Горно Осеново е село во Општина Симитли.


Горно Осеново
Карта
Општина: Општина Симитли
Население: -
Поштенски број: -
Повикувачки број: -
Надморска височина: -
Географска широчина: -
Географска должина: -
Веб страница: Нема


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Село Горно Осеново се наоѓа во југозападниот дел на планината Рила. Единствениот пат го поврзува со Долно Осеново.

Историja[уреди | уреди извор]

Горно Осеново е признаено за село во 1955 година.

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]