Железница (Пиринско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Железница е село во Општина Симитли.


Железница
Карта
Општина: Општина Симитли
Население: 317
Поштенски број: 2732
Повикувачки број: -
Надморска височина: -
Географска широчина: 41° 56'
Географска должина: 23° 3'
Веб страница: Нема


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Славе Македонски

Доброта војвода

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]