Србиновска Котлина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Србиновска Котлина или Брежанска Котлина (бугарски: Брежанска котловина) — котлина или долинско проширување во поречието на Струма во Горноџумајско, Пиринска Македонија.[1]

Котлината е сместена меѓу најсеверозападните ридови на Пирин. Почнала да се развива во раниот терцијар, каде е исполнета претежно од палеогенски наслаги во кои има слоеви од квалитетен камен јаглен. Конечно се образувала за време на квартарот. Климата е преодно континентална. Се одводнува од Брежанска Река, која е лева притока на Струма. Почивата е плитка, претежно од исведен циметен планински вид.

Во котлината е развиено јагленарството, тутунарството и овчарството.[1]

Единственото населено место во котлината е селото Србиново (денес Брежани).[1]

Топографска карта[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Мичев, Николай и др. (1980). Географски речник на България. София: Наука и изкуство. стр. 64.