Прејди на содржината

Спонзоруши (теленовела)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Спонзоруши
филмскиот плакат
Жанрдрама
акција
теленовела
Создадена одГуставо Боливар
УлогиКармен Виљалобос
Кетрин Сиачоке
Марија Фернанда Јепес
Грегорио Перниа
Земја на потеклоСАД
Колумбија
Првичен јазикшпански
Бр. на епизоди167
Производство
Извршен продуцент(и)Аурелио Варкарцел Карол
Хуго Леон Ферер
Времетраење45 минути
Прикажување
Првична мрежаТелемундо
Првично прикажување16 јуни 2008 – 22 јуни 2009
Хронологија
СледбеникПобедници
Мрежна страницаmsnlatino.telemundo.com/novelas/Sin Senos No Hay Paraiso/

Спонзоруши (шпански: Sin Senos no hay Paraíso) е американска и колумбиска теленовела. Серијата е адаптација на истоимената новела од Колумбија, 2006 година. Имено, серијата е адаптирана според популарната книга Без гради нема рај, која е преведена на неколку јазици во светот. Серијата од почетокот на прикажувањето бележи одлични резултати, сепак во серијата се прикажани вистински настани, и поучни работи, со малку еротика и страст.

Серијата кај нас се емитуваше на Сител Телевизија.

Содржина[уреди | уреди извор]

Една приказна, од реалниот живот, каде манијата има цена... Кога желбата за напредок се претвори во слепа амбиција тоа може да го исплаши секој дури и својот живот.“Без гради нема рај” е приказна за Каталина, младо девојче од мало гратче, со скромен идентитет, кое говори дека ризикува се, за да излезе од сиромаштијата и да ги оствари соновите, без разлика какво ќе треба да ризикува...животот или невиноста.

Каталина и брат и Бајрон пораснале заедно со мајка им, Дона Илда, прекрасна жена, која е способна за сѐ, за да ги издржува и чува децата. На сред сиромаштијата и со многу маки, се исправуваат против едно дејство, кое го мразат, во кое се решени да одат во подобар правец на животот. Така одат по погрешниот пат и сметаат дека тргнале по пречките и брзите патеки кон лесни пари. Бајрон, уморен од ситуацијата, остава да биде соземен од екстравагантниот свет на Тити, еден од соседите, кој му отркил без и делотворен начин да излезе од мизеријата, претворајќи се во мафијаш. Бајрон започнува да ги следи неговите стапки за да се претвори во еден од наемните убијци, играјќи се дури и со сопствениот живот.

Од своја страна, Каталина е прекрасна жена, но не е надарена со гради, атрибут на кои и се потсмеваат пријателките од градот и кои им дозволуваат да прават услуги како проститутки, за да ги задоволат сексуалните желби на мажите, кои се дел од мрежата на наркотрафиката. Џесика, најдобрата пријателка на Каталина, е влезена во светот на проститутките со сопствен бизнис; да наоѓа, поткупува и предводи групи на жени, за кои мафијашите и плаќаат за сексуалните услуги. Имено Џесика ја поведува Каталина за рака кон пропаста, ветувајќи и дека ќе излезе од сиромаштијата. Веднаш влегува во тие средини. Каталина подклекнува под манипулациите на Лорена, која заедно со Мартинес, важен маж од картелот Хуарес, убедува неразумни девојчиња да си ги оперираат градите како билет за еден подобар живот надвор од страната. Тоа, кое девојките не го знаат, е тоа всушност дека им ставаат дрога во имплантите и така стоката се пренесува во Мексико. Каталина, заслепена од светот на богатството и луксузниот живот, решава да не ја продолжи врската со Албеиро, момче од градот, кое нема големи сонови, но ја сака со цело срце. Таа решава да го започне барањето на некој, кој ќе и плати или да финансира за операцијата и за силиконски импланти во градите, зошто според неа тоа ќе и ги отвори широко вратите кон животот, за кое толку сонува.

Глумци Ликови
Кармен Виљалобос Каталина
Кетрин Сиачоке Доња Илда
Марија Фернандес Јепес Џесика
Грегорио Пернија Тити
Цезар Мора Марсијал
Фабијан Риос Албеиро
Хуан Диего Санчес Бајрон
Данило Сантос Кардона

Емитување во балканските земји[уреди | уреди извор]