Разлика помеѓу преработките на „Римски магистрат“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот Додава: be:Магістратура; козметички промени
с (Брзо додавање категорија Римски титули (со користење на HotCat))
с (Бот Додава: be:Магістратура; козметички промени)
Во периодот на [[Римско кралство|Римското кралство]] највисокиот магистрат со извршни овластувања бил [[Римски крал|римскиот крал]]<ref>[http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Roman/Texts/secondary/SMIGRA*/Magistratus.html Magistratus, Article by George Long, M.A., Fellow of Trinity College ] William Smith, D.C.L., LL.D.: A Dictionary of Greek and Roman Antiquities, John Murray, London, 1875. [[англиски јазик|анг.]]</ref>. Неговата власт, de facto, била апсолутна. Тој бил носител на [[извршната власт]], [[законодавна власт|законодавец]], главен судија, врховен свештеник и единствен врховен командант на војската. По смртта на кралот, власта привремено преминувала во [[Римски сенат|Сенатот]], кој го избирал [[интеррекс]]от (Interrex) за да го организира изборот на новиот крал.
 
== Магистратури ==
Магистратурите биле редовни и вонредни.
 
* [[интеррекс]]
 
== Референци ==
{{reflist}}
 
[[Категорија:Стар Рим]]
[[Категорија:Римски титули]]
[[Категорија:Римски титули]]
[[Категорија:Римски титули]]
 
[[be:Магістратура]]
[[bg:Магистратура (Древен Рим)]]
[[de:Magistratur]]
[[ro:Magistratus]]
[[ru:Магистратура (Древний Рим)]]
[[sh:Rimski magistrati]]
[[sr:Римски магистрат]]
[[sh:Rimski magistrati]]
[[tr:Magistratus]]
[[uk:Магістратура]]
[[zh:長官]]
 
[[Категорија:Стар Рим]]
 
[[Категорија:Римски титули]]
[[Категорија:Римски титули]]
[[Категорија:Римски титули]]

Прегледник