Разлика помеѓу преработките на „Народна Република Бугарија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Infobox Former Country
(од кај сте не ме интересира, но дека не е денес европска не е)
(Infobox Former Country)
{{Infobox Former Country
|native_name = Народна Република България
|conventional_long_name = Народна Република Бугарија
|common_name = Бугарија
|continent = Europe
|region = Бугарија
|country = Бугарија
|year_start = 1946
|year_end = 1990
|date_start =
|date_end =
|event_start =
|event_end = [[German Revolution|Abolition]]
|p1 = Царство Бугарија
|flag_p1 = Flag_of_Bulgaria.svg
|s1 = Република Бугарија
|flag_s1 = Flag_of_Bulgaria.svg
|image_flag = Flag of Bulgaria (1971-1990).svg
|image_coat = Coat of arms of Bulgaria (1971-1990).svg
|image_map = LocationBulgaria.svg
|image_map_caption =
|national_motto =
|national_anthem = [[Мила родино]]
|capital = Софија
|common_languages = [[Бугарски јазик|Бугарски]]
|government_type =
|title_leader =
|leader1 = [[Васил Коларов]]
|year_leader1 = 1946-1947
|leader2 = [[Петар Младенов]]
|year_leader2 = 1989-1990
|title_deputy =
|deputy1 = [[Георги Димитров]]
|year_deputy1 = 1946-1949
|deputy2 = [[Андреј Луканов]]
|year_deputy2 = 1990
|stat_area1 = 110910
|stat_pop1 = 8990055
|stat_year1 = 1989
|currency = [[Бугарски лев|лев]]
}}
 
'''Народна република Бугарија''' (НРБ) било официјалното име на [[Бугарија]] од [[15 септември]] [[1946]] до [[15 ноември]] [[1990]]. Во 1990 година се одржал референдум за преименување на државата и менување на [[Политички систем|политичкото уредување]].
 
5.612

уредувања

Прегледник