Прејди на содржината

Цветко Узуновски: Разлика помеѓу преработките

Додадени 670 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(+ кат)
Нема опис на уредувањето
'''Цветко Узуновски - Абас''' ([[Царев Двор]], [[Ресен]]ско, [[24 декември]] [[1916]] - [[Скопје]], [[1994]]) е македонски комунист, истакнат комунистички раководител по ослободувањето.
{{Никулец}}
 
'''ЦветкоПристапува Узуновски'''кон ([[Царевкомунистичкото Двор]],движење [[Ресен]]ско,во [[19161934]] -година. [[Скопје]],Од [[19941937]]) е припадник на комунистичкото движење оддо [[19341939]] година, учесникучествува во [[Шпанска граѓанска војна|Шпанската граѓанска војна]]. По падот на Шпанската република, Узуновски е во концентрационен логор во Франција до 1941 година. Во септември [[1941]] година, член на Покраинскиот воен штаб на Македонија. Од пролетта [[1943]] година политички комесар на Генералштабот на НОВ и ПОМ. Делегат на Второто заседание на [[АВНОЈ]]. Учествува на Првото заседание на [[АСНОМ]], при што е избран и за член на неговиот [[Президиум. Пона ослободувањето беше шеф во [[УДБААСНОМ|Президиум]]. и вршеше други должности во органите за внатрешни работи.
 
По ослободувањето беше прв начелник на [[УДБА]], а од [[1946]] до [[1953]] година е министер за внатрешни работи на НР Македонија. По ова е член на Извршниот совет на Македонија и член на Сојузниот извршен совет на Југославија.
[[Категорија:Дејци на КПЈ|Узуновски, Цветко]]
 
{{Биог-никулец}}
 
[[Категорија:Дејци на КПЈКПМ|Узуновски, Цветко]]
[[Категорија:Партизани|Узуновски, Цветко]]
6.581

уредување