Разлика помеѓу преработките на „Грамофонска плоча“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с (Правописно подобрување, replaced: 20 векXX век)
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
'''Грамофонска плоча''' е вид на [[носач на звук]], многу популарен во 80-тите години на [[XX век]]. Позната е и како LP и винил. Плочата е округла и од [[поливинил]]ска маса. Во неа, спирално кон центарот се врежани траки на кои различна назабеност значи различен звук.
 
LP плочите имаат пречник од 12 [[инч]]и, се вртат со 33 1/3 вртежи во минута и содржат околу 15-ина песни. Постојат и други, специјални плочи за [[сингл]]ови, 8-инчни во пречник, со брзина од 45 вртежи во минута и содржат обично една или две песни.

Прегледник