Разлика помеѓу преработките на „Одисеја“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 25 бајти ,  пред 2 месеци
с
Македонски назив на предлошката, replaced: cite encyclopedia → наведена енциклопедија
(File)
с (Македонски назив на предлошката, replaced: cite encyclopedia → наведена енциклопедија)
'''Одисеја''' ([[грчки]]: ''Ὀδυσσεία'') е старогрчка епска поема, чиј автор се смета дека е [[Хомер]].
 
== Опис ==
[[Податотека:Beginning Odyssey.svg|thumbnail|right|300px|Првата страница од поемата]]
[[File:John William Waterhouse - Ulysses and the Sirens (1891).jpg|thumb]]
Тројанскиот период, освен периодот од Тројанската војна, го вклучува и талкањето на Одисеј по светот. Ова е опишано во епот Одисеја од поетот Хомер<ref name="HeliosTr">{{citeнаведена encyclopediaенциклопедија|title=Trojan War|encyclopedia=Encyclopaedia The Helios|year=1952}}</ref>.Одисеја го опишува враќањето на Одисеј во родната земја [[Итака]] , по крајот на [[Тројанска војна|Тројанската војна]], како и случувањата со неговата сакана сопруга [[Пенелопа (митологија)|Пенелопа]] и неговиот син [[Телемах (митологија)|Телемах]], која и покрај толку години му останала верна на својот сопруг.
 
Тоа патување траело околу десет години. Кога Одисеј се вратил на островот, тој успеал да си ја поврати власта во кралството, бидејќи истата му била одземена од страна на просјаците. По пристигнувањето на островот, Одисеј бил препознаен само од неговото куче. Идентитетот на Одисеј бил скриен со помош на [[Атена (митологија)|Атена]], која го претворила во старец. Својот идентитет Одисеј го докажал повторно со помошта на Атена, успевајќи да ја затекне стрелата од својот лак. На крајот, со истата таа стрела, тој со помош на Телемах ги убил сите оние кои претходно му го зазеле кралството.
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Одисеја| ]]
[[Категорија:Старогрчки епски песни]]

Прегледник