Разлика помеѓу преработките на „Чалкучимак“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 4 бајти ,  пред 8 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден)
'''Чалкучимак''' (роден во [[15 век]], умрел во [[Кахамарка, Перу]] во [[1533]]) бил еден од главните [[Инка]] генерали заедно со [[Кискис]] и [[Румињахуи]] кои го подржувале [[Атахуалпа]]. За Атахуалпа, Чалкучимак победил во пет битки против шпанските окупатори.
 
Чалкучимак биле роден во [[Кито]]. За време на граѓанската војна во [[Тавантинсују]], тој бил на страната на Атахуалпа и учествувал во акцијата за поразување на [[Хуаскар]] за време на [[битката на Чимборазо]]. Чалкучимак го заробил братот на Хуаскар, [[Аток]] кој подоцна и го убил. Во април [[1532]] година тој и неговите соброци го заробиле и убиле Хуаскар за време на [[битката на Кипаипан]].
 
== Поврзано ==

Прегледник