Чалкучимак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чалкучимак, генерал

Чалкучимак (роден во 15 век, умрел во Кахамарка, Перу во 1533) бил еден од главните Инка генерали заедно со Кискис и Румињахуи кои го подржувале Атахуалпа. За Атахуалпа, Чалкучимак победил во пет битки против шпанските окупатори.

Чалкучимак бил роден во Кито. За време на граѓанската војна во Тавантинсују, тој бил на страната на Атахуалпа и учествувал во акцијата за поразување на Хуаскар за време на битката на Чимборазо. Чалкучимак го заробил братот на Хуаскар, Аток кој подоцна и го убил. Во април 1532 година тој и неговите соброци го заробиле и убиле Хуаскар за време на битката на Кипаипан.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]