Ласло Биро: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 4 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Раниот живот: Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Надворешни врски: Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat-inline → Ризница-ред)
с (→‎Раниот живот: Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден)
 
== Раниот живот ==
Биро биле роден во унгарско еврејско семејство во [[Будимпешта]], [[Унгарија]], во 1899 година до Можеш Маќаш Швајгер <ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.geni.com/people/L%C3%A1szl%C3%B3-B%C3%ADr%C3%B3/6000000037993001509|title=László Bíró}}</ref> и Јанка нее Улман.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.geni.com/people/Janka-Ulmann/6000000037993408035|title=Janka Ulmann}}</ref> Тој имал брат, Ѓерѓи Биро. По напуштањето на училиштето, започнал да работи како новинар во Унгарија.
 
== Неговиот изум ==

Прегледник