Ласло Биро

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ласло Јозеф Биро или Ладислао Хосе Биро (роден како Ласло Јожеф Швајгер , 29 септември 1899 - 24 октомври 1985) бил унгарско - аргентински измислувач , кој го патентирал првото комерцијално успешно модерно перо. Првото пенкало било измислено приближно педесет години претходно од Џон Џ. Лауд, но не постигнал комерцијален успех.

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Биро е роден во унгарско еврејско семејство во Будимпешта, Унгарија, во 1899 година до Можеш Маќаш Швајгер [1] и Јанка нее Улман.[2] Тој имал брат, Ѓерѓи Биро. По напуштањето на училиштето, започнал да работи како новинар во Унгарија.

Неговиот изум[уреди | уреди извор]

Додека работел како новинар Биро, забележал дека мастилото што се употребува во печатењето во весници брзо се сушило, оставајќи го на хартијата суво и без дамка. Тој се обидел да го користи истото мастило во накит, но сфатил дека нема да влезе во врвот, бидејќи е премногу лепливо.

Бировиот пронајдок Бироме

Тој го претставил првото производство на пенкалото на штандот на Меѓународниот саем во Будимпешта во 1931 година.[3] Работејќи со својот брат Ѓерѓи,[4][5] хемичар , тој развил нов врв кој се состоел од топче кое се вртело и оставало траг од мастило на хартијата. Биро го патентирал пронајдокот во Париз во 1938 година.

За време на Втората светска војна , Биро побегнал од нацистите со својот брат, се преселил во Аргентина во 1943 година. На 10 јуни, тие поднеле уште еден патент, издаден во САД како 2,390,636 инструмент за пишување Архивирано на 20 декември 2016 г.,[6] и формирале Биро пенкала од Аргентина (во Аргентина, пенкалото е познато како биро ). Овој нов дизајн наводно бил лиценциран за производство во Обединетото Кралство за снабдување на авион на Кралската воздухопловна флота.[7] Предлошка:Failed verification

Рекламирање на Биромо во аргентински магазин Leoplán , 1945

Во 1945 година, Марсел Бич го купил патентот од Биро за пенкалото, што наскоро станало главен производ на неговата фирма БИК , која продала повеќе од 100 милијарди пенкала ширум светот. Во ноември истата година, промоторот Милтон Рејнолдс вовел пенкало на гравитацијата на американскиот пазар, за да се обиде да го пронајде патентот на Биро, кој се засновал на капиларно дејство , каде што се извлекува свежо мастило од резервоарот на пенкалото.

Смрт и наследство[уреди | уреди извор]

Ласло Биро починал во Буенос Аирес , Аргентина во 1985 година.

Ден на пронаоѓачите на Аргентина се слави на роденденот на Биро, на 29 септември.

Во многу земји, како што е Велика Британија, Ирска, Австралија и Италија, широко познато е како биро.[8][9] Иако зборот е регистрирана трговска марка , во некои земји тој станал генериран . На 29 септември 2016 година, на 117-годишнината од неговото раѓање, Google го одбележал Биро со Google Doodle за „неговото немилосрдливо, напредено размислување“.[10]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „László Bíró“.
  2. „Janka Ulmann“.
  3. „Golyó a tollban – megemlékezés Bíró László Józsefről“. Hungarian Patent Office (унгарски). Архивирано од изворникот на 2010-03-05. Посетено на 2008-07-22.
  4. „392,046 Pen Oct 1888“. Архивирано од изворникот на 2016-12-20. Посетено на 2019-02-03.
  5. Stoyles, Pennie; Peter Pentland (2006). The A to Z of Inventions and Inventors. стр. 18. ISBN 1-58340-790-1. Посетено на 2008-07-22.
  6. „US2390636 "Writing Instrument" (PDF). Посетено на 2013-08-05.
  7. Bevan, Rob; Wright, Tim (2005). Unleash your creativity: Strategies for instant creativity. Oxford: Infinite Ideas. стр. 82–83. ISBN 9781904902171.
  8. Room, Adrian (1983). Dictionary of Trade Name Origins. Routledge. стр. 41. ISBN 0-7102-0174-5. Посетено на 2008-07-22.
  9. „Biro nell'Enciclopedia Treccani“ (италијански). Посетено на 2013-05-22.
  10. „Ladislao José Biro's 117th birthday“. Google.com. Посетено на 2016-09-29.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]