Пијалак: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 45 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
==Безалкохолни пијалаци==
{{Главна|Безалкохолен пијалак}}
Под овој поим се подразбира пијалак кој воопшто не содржи [[алкохол]]. Меѓутоа, покрај водата како главна состојка, содржи засладувачи и ароми. Во газираните пијалаци спаѓаат: [[лимонада]], [[ладен чај|ладни чаеви]], [[топла чоколада]], [[сода вода]] итн. Ова се пијалаци кои не содржат алкохол или го содржат во многу мали количини. Во оваа категорија спаѓаат и безалкохолни пива, вино и јаболкова ракија, ако содржат помалку од 0,5 % алкохол.
 
==Безалкохолен пијалак==
Под овој поим се подразбира пијалак кој воопшто не содржи [[алкохол]]. Меѓутоа, покрај водата како главна состојка, содржи засладувачи и ароми. Во газираните пијалаци спаѓаат: [[лимонада]], [[ладен чај|ладни чаеви]], [[топла чоколада]], [[сода вода]] итн.
 
==Производството на пијалаци во Македонија==

Прегледник