Прејди на содржината

Кожувчанка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кожувчанка
Типакционерско друштво
Основана1995
Основач(и)Јанчеви
СедиштеКавадарци, Македонија
Опслужувано
подрачје
Македонија
Клучни личностиМитко Јанчев
Дејноствода за пиење
алкохолна индустрија
Производиобична вода
минерална вода
газирани сокови
пива
СопственикМитко Јанчев
Генерален раководителЈанинка Чупароска[1]
Вработенинад 100
ГеслоКвалитет од 1995
ПорталМрежно место

Кожувчанка ДОО Кавадарци е македонско претпријатие (акционерско друштво) за пијалаци, основано во 1995 година во Кавадарци. Поради што водата се црпи од изворите на планината Кожуф, токму затоа се нарекува друштвото Кожувчанка.

Историја[уреди | уреди извор]

Кожувчанка е приватно претпријатие создадено во 1995 година од семејството Јанчеви. Првите производи на друштвото биле минералната вода и обичната изворска вода.

Во Македонија, Кожувчанка е обвластена за производство и распределување на газираниот сок Синалко.

Во 2015 година, оваа компанија го пуштила во промет првото нивно пиво наречено Македонско пиво.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Менаџмент“. kozuvcanka.mk. Посетено на 6 ноември 2020.
  2. „За нас“. kozuvcanka.mk. Посетено на 6 ноември 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]