Синалко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Синалко
Sinalco
ТипЛесен пијалак
ПроизводителSinalco International
БојаКола
ВаријантиКола Микс
Матична страницаhttp://www.sinalco.com/
Реклама на Синалко на ѕид на зграда во Берлин, 1909

Синалко (Sinalco) — бренд на безалкохолни пијалаци основан во 1902 година, со продажба во повеќе од 40 земји.

Во 1902 година, германскиот научник Фридрих Едвард Билц го измислил пијалакот "Bilz Brause", со шербет во прав, и почнал да го продава во партнерство со индустријалецот Франц Хартман. Кога копиите од овој пијалак почнувале да излегуваат во продажба, за да направат бренд овој пијалак го крстиле Синалко (кратенка од латинскиот синус alcohole, "без алкохол"). Како еден од првите брендови пијалаци, Синалко почна да се извезува во целиот свет, особено во Јужна Америка и на Блискиот Исток. Црвениот круг - (маркицата) беше регистрирана во 1937. Во обликот на шише беше лансиран во 1950 година, и подобрен на крајот на векот. Синалко е најстариот газиран пијалак-бренд во Европа.

Синалко синџирот на продукти[уреди | уреди извор]

  • Sinalco Cola
  • Sinalco Orange
  • Sinalco Bitter Lemon
  • Sinalco Lemon Lime
  • Sinalco Cloudy Lemon
  • Sinalco Spezial
  • Sinalco Apple
  • Sinalco Rosso
  • Sinalco Fresco
  • Sinalco Caribico