Разлика помеѓу преработките на „Илхами Емин“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 612 бајти ,  пред 7 месеци
починат
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
(починат)
роден-дата=[[8 август]] [[1931]] |
роден-место=[[Радовиш]], [[Македонија]] |
починал-дата= [[28 април]] [[2020]] |
починал-место= [[Скопје]], [[Македонија]]|
}}
 
'''Илхами Емин''' ({{роден во|Радовиш}}, {{роден на|8|август|1931}} - {{починал во|Скопје}}{{починал на|28|април|2020}})<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.aa.com.tr/mk/%D0%B1%D0%B0%D0%BB%D0%BA%D0%B0%D0%BD/%D0%BF%D0%BE%D1%87%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B8%D0%BB%D1%85%D0%B0%D0%BC%D0%B8-%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D0%BD-%D0%BF%D0%BE%D0%B5%D1%82-%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB-%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B5%D0%BD-%D0%BA%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B0%D1%80/1821671|language=турски|accessdate=2020-08-26}}</ref> — македонски [[поет]] и [[преведувач]] од [[Турци|турскотурска]] етничка припадност.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.turizm.gov.tr/TR/dosya/1-17948/h/ilhamiemin.pdf|title=İlhami Emin|publisher=turizam.gov.tr|language=турски|accessdate=2010-12-19}}</ref>.
 
== Животопис ==

Прегледник