Разлика помеѓу преработките на „Луис Окања“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 135 бајти ,  пред 1 година
#WPWPMK #WPWP
(#WPWPMK #WPWP)
{{внимание}}
[[Податотека:Tour de France, Luis Ocaña, Bestanddeelnr 926-5233.jpg|мини|Хесус Луи Окања Пернија ]]
'''Хесус Луис Окања Пернија''' ( {{Lang-es|Jesús Luis Ocaña Pernía}}; [[9 јуни]] [[1945|1945 година]] - [[19 мај|мај 19,]] [[1994|1994 година]] ) е поранешен [[Шпанија|шпански]] професионален [[Велосипедизам|велосипедист]] во период од 1969 до 1977. Тој бил исклучителен хронометраш и планинар. Најголемиот успех го постигнал во 1970 година, кога ја освоил [[Вуелта а Еспања]], и во 1973 година кога го освоил [[Тур де Франс]] .
 
376

уредувања

Прегледник