Разлика помеѓу преработките на „Текстил“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 42 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite journal → Наведено списание (2)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite journal → Наведено списание (2))
'''Текстил''' или '''ткаенина''' е еластичен материјал составен од ситни [[влакно|влакна]], кои ја сочинуваат [[преѓата]].<ref>{{Наведена мрежна страница | title = An Introduction to Textile Terms | url = http://www.textilemuseum.org/PDFs/TextileTerms.pdf | format = PDF | accessdate = 6. 8. 2006.}}</ref><ref>{{citeНаведено journalсписание|doi=10.1126/science.325_1329a|pmid=19745126|title=Clothes Make the (Hu) Man|year=2009|last1=Balter|first1=M.|journal=Science|volume=325|issue=5946|pages=1329}}</ref><ref>{{citeНаведено journalсписание|doi=10.1126/science.1175404|pmid= 19745144|title=30,000-Year-Old Wild Flax Fibers|year=2009|last1=Kvavadze|first1=E.|last2=Bar-Yosef|first2=O.|last3=Belfer-Cohen|first3=A.|last4=Boaretto|first4=E.|last5=Jakeli|first5=N.|last6=Matskevich|first6=Z.|last7=Meshveliani|first7=T.|journal=Science|volume=325|issue=5946|pages=1359}} [http://worldtextile.aimoo.com/ Supporting Online Material]</ref>
 
[[Преѓата]] се произведува кога суровата [[волна]], [[памук]] или друг материјал вплетуваат и мотаат на тркалото за да се произведе долг [[коноп]] и преѓа. Текстилите се произведуваат со заедничко мешање, сецкање и пресување на влакната.

Прегледник