Разлика помеѓу преработките на „Илхами Емин“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
'''Илхами Емин''' ({{роден во|Радовиш}}, {{роден на|8|август|1931}}) — македонски [[поет]] и [[преведувач]] од [[Турци|турско]] етничка припадност.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.turizm.gov.tr/TR/dosya/1-17948/h/ilhamiemin.pdf|title=İlhami Emin|publisher=turizam.gov.tr|language=турски|accessdate=2010-12-19}}</ref>.
 
== БиографијаЖивотопис ==
Емин е роден во [[Радовиш]]. Завршил [[Педагошка академија во Скопје]]. Работел во Републичкиот комитет за култура. Член на Македонскиот ПЕН центар. Член на ДПМ од [[1956]] година.
 

Прегледник