СУ „Илија Николовски Луј“ - Скопје: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Основање и развојот: Јазична исправка, replaced: Формирање → Основање using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Јазична и стилска исправка, replaced: Портал на основни и средни училишта во Република Македонија → Портал за основните и сре using AWB)
с (→‎Основање и развојот: Јазична исправка, replaced: Формирање → Основање using AWB)
'''"Илија Николовски Луј"''' — средно училиште во [[Скопје]], [[Општина Центар]].
 
== ФормирањеОсновање и развојот ==
Државниот музичко-балетскиот училишен центар „Илија Николовски - Луј“ од [[Скопје]], основан 1945 година, е училиште од посебен интерес за државата. Во него се образуваат кадри од музичката и балетската уметност и како единствен центар од ваков вид тој претставува јадро од кое произлегуваат идните музички и балетски уметници и педагози, кореографи, диригенти, композитори и други музички и балетски културни дејци.
 

Прегледник