Зуица Лазова

Од Википедија — слободната енциклопедија

Зуица Лазова — македонска фолк пејачка.

Животопис[уреди | уреди извор]

Лазова е родена во Штип. Нејзините родители, Донка и Ристо починале за време на нејзината младост.[1] Таа работи како учител по хармоника во музичкото училиште во Скопје. Мажена е за познатиот македонски фолк пејач Наум Петрески со кого живеат во Скопје и со кого имаат две деца - Македонка и Стефан.[2] Покрај музиката, таа е позната и како водителка на телевизиската емисија „Зајди зајди“, која се прикажува на телевизијатаАлфа“.

Музичка кариера[уреди | уреди извор]

Лазова учествувала на фестивали за традиционални песни во Македонија, како на пример, „Валандово“, „Цветници“, „Охрид фест“,[3] „Низа“ и „Роса“,[4] а учествувала на фестивали и во Бугарија. Заедно со други македонски исполнители, Лазова е наградувана на фестивалот „Пирин фест“. Најпозната нејзина песна е „Утринска коба“ која била избрана и за песна на годината.[5]

Во 2015 година, заедно со Наум Петрески, Лазова го издала албумот со староградски песни „Незаборав“.[1]

Спотови[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
Утринска коба 2002. -
Абер си Јане получил 2015. -
Не се фаќај Доне Донке 2016. -
Еј Дамјане либе 2017. -

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Построга сум како родител отколку како професор“, Антена, број 877, 17 април 2015, стр. 4-5.
  2. „Зуица и Наум ќе градат куќа во Припор“. Утрински Весник. 13 декември 2006. Посетено на 2011-06-22.
  3. „Биба Додева и Зуица Лазова најдобри за публиката“. Дневник. Посетено на 2011-06-22.[мртва врска]
  4. „Седум години фестивал „Роса" на 1 декември“. Утрински Весник. 28 ноември 2006. Посетено на 2011-06-22.
  5. "Утринска коба" на Зуица Лазова прогласена за фолк-хит на годината“. Дневник. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2011-06-22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]