Латекс: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 13 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Latex“)
 
сНема опис на уредувањето
 
 
[[Податотека:Latex-production.jpg|мини| Екстракција на латекс од [[Дрво (растение)|дрво]], за употреба во производство на гума ]]
'''Латекс''' - стабилна дисперзија ( [[емулзија]] ) на [[Полимер|полимерни]] микрочестички во [[Воден раствор|воден медиумраствор]] . Пронајден е во природата, но синтетичките латекси можат да се направат со [[Полимеризација|полимеризирање]] на [[мономер]] како што е стиренот што [[Емулзија|емулгирал]] со [[Сурфактант|сурфактанти]] .
 
Латекс како што се наоѓа во природата е млечна [[Флуид|течност]] која се]] наоѓа во 10% од сите цветни растенија ( [[Скриеносеменици|ангиосперми]] ). <ref name="Agrawal">{{Шаблон:Наведено списание|last=Anurag A. Agrawal|last2=d Kotaro Konno|date=2009|title=Latex: a model for understanding mechanisms, ecology, and evolution of plant defense Against herbivory|journal=[[Annual Review of Ecology, Evolution, and Systematics]]|volume=40|pages=311–331|doi=10.1146/annurev.ecolsys.110308.120307}}</ref> Тоа е комплексна емулзија која се состои од [[Белковина|протеини]], [[Алкалоид|алкалоиди]], [[скроб]], [[Шеќер|шеќери]], масла, [[Танин|танини]], [[Смола|смоли]] и непца кои [[Згрутчување на крвта|коагулираат]] при изложеност на воздух. Обично се ексудира по повредата на ткивото. Во повеќето растенија, латексот е бел, но некои имаат жолта, портокалова или црвена латекс. Од 17 век, латекс се користи како термин за течна супстанција во растенијата. <ref>{{Шаблон:Наведено списание|last=Paul G. Mahlberg|date=1993|title=Laticifers: an historical perspective|journal=[[The Botanical Review]]|volume=59|issue=1|pages=1–23|doi=10.1007/bf02856611|jstor=4354199}}</ref> Служи главно како одбрана против [[Растителнојадно животно|тревојадитревојадни]] [[инсекти]] . Латекс не треба да се меша со растителни пиперки ; тоа е посебна супстанција, одделно произведена и со посебни функции.
 
Зборот латекс се користи и за природна латексна гума, особено на не-вулканизирана гума. Таков е случајот со производи како латекс ракавици, [[Презерватив|кондоми од]] од латекс и облека од латекс .
 
== Наводи ==

Прегледник