Полимер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мономерна единица на полипропилен

Полимер е производ од една реакција на полимеризација. Пример за полимер е полиетенот, добиен со полимеризација на неговиот мономер етен.