ФК Питу Гули: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 585 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
[[Image:FK Pitu Guli.gif|thumb|150px|Клупското лого ]]
 
'''ФК Питу Гули''' е [[Македонија|македонски]] [[фудбал]]ски клуб од [[Крушево]]. Моментално клубот се натпреварува во [[Втора македонска фудбалска лига|Втората фудбалска лига - Исток]].
 
==Историја==
 
ФК Питу Гули ебил формиран во [[1945]] година.<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.macedonianfootball.com/index.php?option=com_content&view=article&id=137:pitu-guli&catid=27:3-liga-jugozapad-third-league-south-west&Itemid=190|title=Pitu Guli|date=31 AUGUST 2009|publisher=Macedonian football|accessdate=2010-09-08}}</ref> Во својата историја клубот настапувал и во 2[[Втора МФЛмакедонска (Вторафудбалска Македонскалига|Втората Фудбалскамакедонска Лига)фудбалска лига]]. Во овој клуб својата кариера ја има почнато познатиот Македонски[[Фудбалска репрезентација на Македонија|македонски репрезентативец]], [[Илија Најдоски]], а во Питу Гули има настапувано и [[Гоце Седлоски]]. МоменталноВо [[Трета фудбалска лига на Македонија 2018/2019|сезоната 2018/19]], клубот сего освоил првото натпреваруваместо во [[Трета македонска фудбалска лига|3 МФЛ - Централен регион]] и бил унапреден во Втората лига - Исток.
 
== Наводи ==

Прегледник