Разлика помеѓу преработките на „Исцелител (филм)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 596 бајти ,  пред 2 години
→‎Прикажување: додадено прикажувањето во парк
(+ колумна)
(→‎Прикажување: додадено прикажувањето во парк)
Премиерата на филмот била одржана на [[9 ноември]] [[2017]] на [[Солунски филмски фестивал|Солунскиот филмски фестивал]] во рамките на програмата „Балкан Срвеј“ (''Balkan Survey''),<ref name="мкд 1">{{цитирана веб страница|url=https://www.mkd.mk/kultura/teatar-i-film/makedonskiot-film-iscelitel-na-rezhiserot-gjorche-stavreski-e-selektiran-na#1|title=Македонскиот филм „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески е селектиран на филмскиот фестивал во Солун|language=македонски|accessdate=2018-02-10}}</ref> каде освоил награда од публиката, прв македонски филм со такво постигнување.<ref name="економија"/><ref name="мкд 2">{{цитирана веб страница|url=https://www.mkd.mk/kultura/teatar-i-film/iscelitel-na-gjorche-stavreski-ja-osvoi-filmskata-publika-vo-solun|title=„Исцелител“ на Ѓорче Ставрески ја освои филмската публика во Солун|language=македонски|accessdate=2018-02-10}}</ref>
 
Македонската премиера се случила на [[19 ноември]] [[2017]], на затворањето на 16-то издание на Фестивалот на европски филм [[Синедејс]], каде бил дочекан со овации и воодушевување.<ref name="рсе 1"/>
 
„Исцелител“ поминал исклучително добро кај македонската кино публика. На јавното прикажување во [[Градски парк (Скопје)|Градски парк Скопје]], на [[6 јуни]] [[2018]] филмот го погледнале околу 6.000 луѓе.<ref name="румена">{{цитирана веб страница|url=https://nezavisen.mk/mk/vesti/2018/06/61004/|title=Исцелување - Румена Бужаровска|language=македонски|accessdate=2018-06-11}}</ref>
 
==Награди и признанија==

Прегледник