Разлика помеѓу преработките на „Расејување“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 3 години
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
 
== Во биологијата ==
Во [[биологија]]та, процеси кои се одвиваат со расејување се: преносот на [[Кислород|O<sub>2</sub>]] и [[Јаглерод диоксид|CO<sub>2</sub>]] меѓу [[Алвеола|алвеолите]] и [[капилар]]ите (во [[Систем за дишење|системот за дишење]]), транспортот на иститеистиуте материи меѓу [[клетка]]та и капиларите и др. Ако расејувањето на честичките се врши низ [[Клеточна мембрана|клеточната мембрана]], тогаш станува збор за [[осмоза]].
 
{{Нормативна контрола}}
Анонимен корисник

Прегледник