Разлика помеѓу преработките на „Кајмакчалан“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 3 години
Исправка на печатна грешка.
(Исправка на печатна грешка.)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
[[Податотека:Sv. Petar na Kajmakčalan.jpg|thumb|Спомен капелата од [[Битка на Кајмакчалан|Битката на Кајмакчалан]] во 1916 година.]]
'''Кајмакчалан''' или '''Мачник''' — врв на планината [[Ниџе]]. Се наоѓа на јужната граница од [[Македонија]], со виинависина од 2.521&nbsp;м.<ref>{{наведена книга|title=Статистички годишник на СР Македонија|publisher=Републички завод за статистика|date=1978}}</ref> Кај [[Бугари|Бугарите]], врвот е познат како Борисов Град, а кај [[Срби|Србите]] како Порта на слободата и Праг на татковината.
 
==Местоположба==
Анонимен корисник

Прегледник