Табела на чинови во Руското царство: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ситна поправка
с (fixing dead links)
(ситна поправка)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Tabel o rangah.jpg|thumb|250px|Табела со чиновите во Руското царство]]
'''Табела на чинови''' (Табель о рангах) била формална листа на функции и чинови во војската, владата и на дворот во [[Царска русијаРусија]]. Ваквата поделба била воведена од [[Петар Велики]] во [[1722]] во неговата борба против потоечкото наследно [[дворјанство]], ([[болјар]]ите).
 
Оваа табела одредува нечија функицја и статус во зависност од службата кон [[Император на Русија|императорот]] ([[цар]]от), а не по наследни права или старост. Оваа табела го содржи секој [[Војска|воен]], [[Државна служба|државен]] и [[Дворјанство|дворски]] поделени на четиринаесет степени, од 1 до 14. Секој државен службеник требал најпрвин да се квалификува за даденб ранг, пред да биде промовиран на истиот; степените од 1 до 5 were personal matter of the Emperor.

Прегледник