Разлика помеѓу преработките на „Стадион Фејенорд“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
| табла =
}}
'''Стадион Фејенорд''' ([[холандски]]: ''Feijenoord Stadion''), попознат по прекарот ''De Kuip''<ref>http://www.worldofstadiums.com/europe/netherlands/stadion-feijenoord/</ref> — фудбалски стадион во [[Ротердам]], [[Холандија]]. Тој бил изграден во [[1937]] година, и бил именуван по градската област „''Фејенорд''“ во [[Ротердам]], додека фудбалскиот клуб [[ФК Фејенорд|Фејенорд]], дури во [[1973]] година го сменил своето име.
 
Стадионот во [[1949]] година имал капацитет од 64.000 до 69.000 седишта. Денес, капацитетот на стадионот е предвиден за 51.177 гледачи.
 
Во моментов се дизајнира нов стадион за Фејенорд. Веќе го добил прекарот „''De Nieuwe Kuip''“ кој треба да се наоѓа на само неколку стотини метри од сегашниот стадион и ќе има капацитет од околу 80.000 до 100.000 седишта.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
{{Commons category|Feijenoord Stadion}}
* [http://www.football-match.de/rotterdam/ De Kuip at Footballmatch.de]
* [http://www.ict4us.com/markant/googlemaps-kuip.htm Aerial photo (Google Maps)]
* [http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=bbef159963f058f76f108db943926730 3D format on Google Earth]
 
[[Категорија:Стадиони во Холандија]]

Прегледник