Разлика помеѓу преработките на „Дејмос“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 68 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Месечини на Марс користејќи го HotCat)
с
'''Дејмос''' е еден од двата природни сателити на [[Марс]]. Го открил американскиот астроном Асаф Хол на 12 август 1877. Името го добил по придружникот на богот [[Марс (бог)|Марс]], Дејмос, и означува ужас. Овој сателит има неправилна форма.
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
[[Фобос]], другиот сателитдругата месечина на Марс
 
{{Месечини на Земјата, Марс и астероидите}}
{{Сончев систем}}
 

Прегледник