Разлика помеѓу преработките на „Моноспитово“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 135 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
== Демографија ==
 
Според Пописотпоследниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото го има следниот1.803 етничкижители. составСледува табела на националната структура на населението<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис уво МакедонијиМакедонија 2002. - КњигаКнига 10.</ref>:
 
{| border=1 cellspacing=0 cellpadding=2
| '''Националност'''
| '''НаселениеВкупно'''
|-
| [[Македонци]]
| 1 799
|-
| [[Албанци]]
| 0
|-
| [[Турци]]
|-
| [[Роми]]
| 0
|-
| [[Албанци]]
| 0
|-
| 2
|-
| [[Бошњаци]]
| останати
| 0
|-
| Други
| 1
|-
709

уредувања

Прегледник