Црква „Св. Константин и Елена“ - Моноспитово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Константин и Елена
Church of St Constantine and Helena (Monospitovo).jpg
Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Архијерејско намесништво Струмичко
Местоположба
Населено место Моноспитово
Општина Босилово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Константин
Света Елена
Изградба 1838
Живопис 1858
Зограф Андон Петровиќ
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Константин и Елена — православна црква која се наоѓа во струмичкото село Моноспитово, Општина Босилово.[1]

Црквата била изградена во 1838 година. Црквата била зографисана од „смирениј зограф Андон Петрович, от село Гари, каза Дебар", како што тој самиот се потпишувал. Одделни икони биле подарок од Илјо Младеновиќ, од Велко Пановиќ од селото Габрово и од Дино Манчо — од Бориево, од Коте Годев итн.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]