Разлика помеѓу преработките на „Долмабахче“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 290 бајти ,  пред 4 години
 
Постојат две монументални порти и тоа: Трезорската порта, пред која се наоѓа саат кулата и Султанска порта. Од страната на морето постои Босфорска порта. При посета на Долмабахче, дозволено е да се разгледа само неговиот административен дел или само харемот.
 
== Порти==
<gallery widths=200 heights=200 perrow=3>
File:DolmabahceMainGate.JPG|Султанска порта (''Saltanat Kapısı'')
File:Dolmabahce_Tor-2008-31-07.jpg|Трезорската (''Hazine-i Hassa Kapısı'')
File:Istanbul-1.JPG|Босфорска порта
</gallery>
 
== Наводи ==

Прегледник