Кокошковидни: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 10 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Image:Gall-dindi.jpg|thumb|180px|Дива мисирка]]
 
===Семејства и потсемејства===
===Фамилии и потфамилии===
* семејство † ''Paraortygidae''<!-- ActaPalaeontolPol49:211; JOrnithol147:31 -->
* семејство † ''Quercymegapodiidae''<!-- ActaPalaeontolPol49:211 Palaeontology43:481 -->
* семејство ''Megapodidae'' - [[тумбарки]]
* семејство ''Cracidae'' - [[краксови]]
* Натфамилијанатсемејство ''Phasianoidea''
** семејство † ''Gallinuloididae'' <!-- ActaPalaeontolPol49:211; JOrnithol147:31; Zootaxa199:1 -->
** семејство ''Odontophoridae'' - [[забоклуни потполошки]]

Прегледник