Категорија:Кокошковидни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Главната статија за оваа категорија е Кокошковидни.

Кокошковидни (лат. Galliformes) е ред на птици во кој спаѓаат мисирките, тетребите, потполошките и фазаните. Ширум светот постојат околу 256 видови.

Поткатегории

Оваа категорија ги содржи следниве 5 поткатегории од вкупно 5.

Б

К

Ф

Страници во категоријата „Кокошковидни“

Прикажани се 4 од вкупно 4 страници во категоријата.