Тесноносни мајмуни: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
[[Hominidae]]
}}
'''ТесноноснитеТесноносни мајмуни''' или '''мајмуните од [[Стар свет|Стариот свет]]''' ({{lang-lanau;|Catarrhini}}) се парвред[[парвoред]] на [[примати]]. Заедно со [[Широконосни мајмуни|широконосните мајмуни]] влегуваат во инфраредот на [[вистински мајмуни]], а заедно со [[авети]]те го образуваат подредот на [[сувоносни мајмуни]].
 
Тесноносните мајмуни може да се поделат на три главни групи:

Прегледник