ФК Осогово (Кочани): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 36 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
име = ФК Осогово|
лого = [[Податотека:Osogovokocani.gif|120px|Амблемот на ФК Осогово]] |
целосно име = ФКФудбалски клуб Осогово Кочани|
прекар = Жетвари |
основан = [[1924]]|
терен = [[Стадион Никола Мантов]] |
капацитет = 5.000 |
претседател = СлавеАтанас СимеоновКусевски |
тренер = Крсте Крстев |
лига = [[Трета македонска фудбалска лига|Трета македонска лига - Исток]] |
сезона = 2013/2014/2015 |
позиција = 36<small>ти</small>|
шема_лр1=|шема_т1=_bluesidestripecollar|шема_др1= |
леварака1=FFFF33|тело1=FFFF33|деснарака1=FFFF33|шорцеви1=0077FF|чорапи1=0077FF|
леварака2=0077FF|тело2=0077FF|деснарака2=0077FF|шорцеви2=FFFF33|чорапи2=FFFF33|
}}
'''ФК Осогово''' е [[Република Македонија|македонски]] [[фудбал]]ски клуб од [[Кочани]], оформен во 1924 година <ref>[http://fkosogovomk.awardspace.com/istorija.htm ФК Осогово - официјална веб страница]</ref>, а во 1950 година го добива сегашниот назив. Клупски бои се жолто-сината, а клубот настапува на стадионот [[Стадион Никола Мантов|“НиколаСтадионот Мантов“Никола Мантов]] кој има капацитет од 5.,000 гледачи.
 
== Историја ==
Историјата на фудбалот во Кочани започназапочнала во далечната 1924 година кога во градот ебила донесена првата фудбалска топка и ебил формиран првиот фудбалски клуб.
 
Првата фудбалска топка во Кочани ја донел Томе Ванѓелов во 1924 год. (тогашен претседател на општината Кочани), а веднаш потоа бил формиран и првиот фудбалски клуб “Султан Тепе“. Името неколкупати било менувано.ФК Витез, Хајдук за на крај да го добие името Осогово.

Прегледник